Jednym z najważniejszych elementów jakości dostarczanej energii jest efektywna minimalizacja czasu wyłączeń poprzez szybką lokalizację miejsca zwarcia i redukcję powtórnych załączeń. Skracanie czasu niesprawności linii i sieci zapewniają systemy i urządzenia norweskiej firmy Nortroll AS. Dzięki zdobytemu doświadczeniu, Nortroll od 1977 roku opracowuje i produkuje dla ponad 60 państw kompletne systemy nadzoru i zdalnego sterowania oparte na wskaźnikach przepływu prądu zwarciowego pracujących na napięciach od 6 do 330kV. Głównymi zaletami wskaźników wykonanych w technice cyfrowej jest prosty montaż, uniwersalność, funkcjonalność i wysoka niezawodność.

Największym zainteresowaniem w Polsce cieszą się wskaźniki przepływu prądu zwarciowego. Aktualnie produkowane i oferowane na polskim rynku wskaźniki podzielone są na dwie grupy:

  • pracujące w sieciach kablowych: CT
  • pracujące w liniach napowietrznych: LT

Są one dostarczane są w kompletach i nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów oraz osprzętu do ich pracy. Wskaźniki do linii napowietrznych montowane są bez wyłączania linii, w miejscach łatwo dostępnych dla inspekcji, w ciągu linii głównej lub ważnych odgałęzieniach.

Wskaźniki pracują we wszystkich typach sieci: z izolowanym punktem neutralnym, uziemionym przez rezystor i w sieciach skompensowanych z cewką Petersena. Są całkowicie programowalne (mikroprzełącznikami lub programatorem/testerem ComTroll 3500), co zapewnia łatwe przenoszenie wskaźników do innych miejsc pracy.

Niezależnie programujemy równolegle występujące warunki:

  • pobudzenia – przekroczenie ustawionych warunków progowych, asymetrii prądów, zmiana fazy pomiędzy prądem i napięciem w punkcie zwarcia, wystąpieniem SPZ’u lub odpowiedniego przyrostu di/dt.
  • sygnalizacji – lokalnie diodami LED lub lampą ksenonową, zdalnie – przekaźnikami do systemu, radiopowiadamianiem, GSM i SMS. Sygnalizacja może być natychmiastowa lub opóźniona.
  • zerowania – automatycznie załączeniem zasilania linii, lokalnie – ręcznie, zdalnie z systemu, ustawionym upływem czasu lub testerem.

Po wystąpieniu zwarcia międzyfazowego lub doziemienia wszystkie wskaźniki umieszczone pomiędzy źródłem zasilania, a miejscem zwarcia – są aktywne i sygnalizują lokalnie lub zdalnie wystąpienie zwarcia. Sygnalizacja zwarć międzyfazowych i doziemień lub zwarć trwałych i przemijających jest niezależna. Każdy wskaźnik zasilany jest: zewnętrznym zasilaczem, akumulatorami (z autonomiczną słoneczną ładowarką) lub specjalnymi bateriami KBB-11 (16Ah, zakres pracy od -40 do +74ºC) zapewniającymi pracę wskaźnika przez 5 – 7 lat. Wskaźniki typu LT3500 i CT3500 wykrywają kierunkowość zwarć doziemnych. Posiadają liczniki zwarć i dzienniki zdarzeń.

Więcej informacji na stronie: http://www.nortroll.no/

Wskaźniki Nortroll